• admin
  • 4.264 views
  • 29 Aralık 2012
  • 1
  •  

DİYARBAKIR ÇERMİK HAMAMI

DİYARBAKIR ÇERMİK HAMAMIDİYARBAKIR ÇERMİK HAMAMI

Diyarbakır’ın tarihi Çermik hamamı tarihi Yukarı Dicle ve Fırat Bölgesinin en iyi yerli kaynağı olan Amidli Mar-Yeşuva kaynağına göre, arapların Çermik’i fethinden önce inşa edildiğidir. Yani ortalama olarak (M.ö) 489 yılında kurulduğudur.

Tarihi Çermik hamamı, şifalı hamam olarak ta bilinen bir hamamdır. İtalya kaplıcalarından sonra özellik ve nitelik bakımından dünya sıralamasında ikinci olan “ Çermik kaplıcası” çocuk felci, polinevrit, nevrit, romatizmal hastalıklar, kadın hastalıkları sendromlarında, üst solunum yolları hastalıklarında oldukça faydalı bilinen bir hamamdır. En büyük özelliği ise, suyun bileşiminde bulunan bromür iyonu ve iyodür.

Çermik isminin de hamamdan geldiği tarihi bilgiler arasında yer almaktadır. “ Şifalı su “ anlamına da gelen çermik aynı zamanda bir hastalığın adıdır. Tarihi dayanaklara göre, Çermik hamamlarının “ Çermik hastalığına “ iyi gelmesinin anlaşılmasından sonra ilçeye Çermik adı verilmiştir.

Yine başka bilgilere göre “ Güneydoğu Anadolu’da hüküm süren Acem Kralı Melike Belkıs adındaki kızının vücudunda çıkan bir takım yaraların çıkmasının üzerine kızın kötü kokmasını kendine yediremeyen kral, muhafızlar eşliğinde ormana terk etmiş. Kız ormanda gezinirken Çermik hamamlarının bu gün bulunduğu yerde dinlenmek üzere ayaklarını sıcak suya koymasıyla, bir süre sonra ayağındaki yaraların soyulduğunu görmesi üzerine bir süre bu suyla tedavi olduktan sonra eski sağlığına kavuşmuştur.

Yazar: admin #administrator


Tüm Yazılarına Git

BENZER KONULAR

YORUM YAP


BU YAZIYA 1 YORUM YAPILMIŞ

    Hikmet 06 Temmuz 2016 - 19:50

    Çermik hamamı hakinda merak ettim ve hastalara şifa yimis