• yazar
  • 2.733 views
  • 20 Ocak 2014
  • 0
  •  

Demirtaş(Timurtaş) Paşa Hamamı

Demirtaş Hamamı Yıldırım Beyazıt döneminde Demirtaş Paşa’nın oğlu Oruç Bey tarafından yaptırılmıştır. Bursa Gazcılar Mevkiinde yer alan bu hamam, XIV.yüzyıla ait tek hamamlar grubundandır.

Osmanlı kaynaklarına göre hamamın XVI.yüzyılın  yarısında harap olduğu ve  Rüstem Paşa’nın hamam taşlarını satın alarak yeni kaplıcanın yapımında kullandığını belirtmektedir.Daha sonraki yıllarda Molla Çelebi bu hamamı satın almış ve 1566 yılında da onarmıştır. XX.yüzyılın ikinci yarısında bu hamam Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bursa Eski Eserleri sevenler Derneği tarafından onarılmıştır.

Kuzey yönündeki giriş kapısı üzerinde yedi sıra stalaktitli bir kapısı vardır. Soğukluk 15.75×17.85 m. ölçüsündedir ve üzeri kubbe ile örtülüdür. Kubbeye geçiş Türk üçgenleri ile sağlanmıştır. Soğukluğun doğusundaki bir kapıdan girilen ılıklığın üzeri tonoz ve kubbe ile örtülüdür. Buna bağlı olarak halvet ve helalar da ayrı bir kubbe ile örtülmüştür. Buradaki kemerli bir geçitten içerisinde göbek taşının da bulunduğu sıcaklığa geçilmektedir. Sıcaklıkta iki büyük halvet bulunmaktadır. Bunun üzeri de kubbe ile örtülüdür. demirtashamami-hamamlarcom demirtashamami-hamamlarcom1


Yazar: yazar #subscriber


Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ