• admin
  • 1.633 views
  • 31 Aralık 2012
  • 0
  •  1

İSTANBUL CAĞALOĞLU HAMAMI

İSTANBUL CAĞALOĞLU HAMAMIİSTANBUL CAĞALOĞLU HAMAMI

Sultan I. Mahmud tarafından Ayasofya Cami’ne gelir sağlama amacı ile tarihi bilgilere göre 1741 tarihinde inşa ettirilmiştir. Cağaloğlu hamamı da diğer tarihi hamamların taşıdığı kadın erkek ayrı bölüm özelliğini taşımaktadır. Yine diğer bir özelliği İstanbul’un tarihi hamamlarından en büyüğü olmasıdır. Bunun nedeni, Sultan III. Mustafa paşa zamanında (1768)  İstanbul’un asıl yeri olan Eminönü ve Sultanahmet civarlarının büyümesiyle İstanbul halkının su ve odun ihtiyacının artmasından dolayı büyük hamamların yapılmasına getirilen yasaktır. Bu nedenle “ Cağaloğlu Hamamı” tarihi hamamların son büyük hamamı olma özelliğini taşımaktadır.

İstanbul tarihi mimari harikalarından olan Cağaloğlu hamamı İstanbul’a gelenlerin ziyaret etmesi ve görmesi gereken hamamlardan biridir.

Cağaloğlu Hamamı günümüzde de aktif faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Yurt dışından ya da Türkiye genelinden gelen misafirlerin de çok sıklıkla uğradığı tarihi Cağaloğlu hamamı Sultanahmet Cağaloğlu Yerebatan caddesinin sağ tarafında yer almaktadır.

Yazar: admin #administrator


Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ