• admin
  • 1.559 views
  • 27 Aralık 2012
  • 0
  •  

BURSA ÇAKIRAĞA HAMAMI

 

BURSA ÇAKIRAĞA HAMAMIBURSA ÇAKIRAĞA HAMAMI

Bursa’nın tarihi hamamlarından biri olan Çakırağa hamamı, Sultan II. Murad döneminde Sekban Başa ve Çakırcı başı görevlerinde yer almış Çakır Ağa tarafından XV. Yüzyılının ilk yarısında yapıldığı tarihi bilgiler doğrultusunda elimize ulaşan bilgiler arasındadır. Genişlik bakımından oldukça geniş olan Çakır Ağa hamamı kadın ve erkek bölümü ayrı olarak inşa edilmiştir. Kadın ve erkek kısmının sıcaklığının sonuna iki halvet hücresi eklenerek hamama bir başka özellik verilmiştir.

Hamamın yapımında kullanılan malzeme taş ve tuğladır. Çakır Ağa hamamı 1962 yılında orijinalliği bozulmadan restore edilip, eski yapısı bozulmadan tekrar onarımdan geçirilmiştir. Hamamda dikkat çeken diğer bir yapı ise, kadın bölümünün erkek bölümüne göre daha dar olmasıdır. Sıcaklığın ortasında bayağı geniş bir göbek taşının bulunması da yine gözden kaçmayan büyük özelliklerinden biridir.

Daha sonra gelir amaçlı olarak hamamın çevresinde dükkânlar kurularak hem hamamın tanınması hem ekonomiye katkı sağlaması da eklenmiştir.

Günümüzde de faal durumda olan Hamam Merkez Tophane’nin solunda Timurtaş Paşa türbesinin yakınlarında kalenin eteğinde yer alıyor.

Yazar: admin #administrator


Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ