• Hilal
  • 1.171 views
  • 30 Aralık 2015
  • 1
  •  

Malatya Hasan Paşa Hamamı

Günümüzde Çarşı Hamamı olarak da bilinen Hasan Paşa Hamamı, Malatya ilinin Darende ilçesinde yer almaktadır. Hacı Hüseyin Paşa Bedesteni’nde yakın bir yerde bulunan Hasan Paşa Hamamı’nın net yapım tarihi bilinmese de 19. yüzyılın ortalarında yapıldığı tahmin edilmektedir.
Erkekler ve kadınlar olmak üzere iki ayrı bölümü bulunan ve çifte plan şemasına sahip olan bu hamamın duvarları kesme ve moloz taştan yapılmış olup, kubbelerinde ise tuğla ve moloz taş kullanılmıştır. Hamama ait her iki bölümde de sıcaklık, ılıklık ve soğukluk bölümleri yer almakta ve girişleri batıda bulunmaktadır.
Erkekler bölümünde soğukluk kısmının orta bölümünde tonoz bulunmakta ve yan bölümlerinde küçük kubbeler yer almaktadır. Sıcaklık kısmında üç adet kubbe bulunmaktadır. Kadınlar bölümünde ise soğukluk ve ılıklık bölümleri kubbe ile örtülü olup sıcaklık bölümünde kare plan şeması ve büyük bir kubbe bulunmaktadır.

Yazar: Hilal #editor


Tüm Yazılarına Git

BENZER KONULAR

YORUM YAP


BU YAZIYA 1 YORUM YAPILMIŞ

    HALİL AZMİ ALPAY 02 Ocak 2016 - 16:31

    SAYIN YÖNETİCİ ,
    KOYMUŞ OLDUĞUNUZ RESİMLERDE MALATYA HASAN PAŞA HAMAMI İLE MERSİN ESKİ HAMAMIN RESİMLERİ AYNI ! HANGİSİNİN RESMİDİR ? DÜZELTİLİRSE SEVİNİRİM …