• admin
  • 938 views
  • 12 Eylül 2013
  • 0
  •  

izmir hamamları

Eski Osmanlı İmparatorluğunda hamamlar önemli bir yer tutardı. Hemen hemen her kazaya yapılmaya çalışılan hamamlar sayesinde toplumun rahatça temizlenebilmesi amaçlanırdı. Temizlik imandandır sözünü benimseyen atalarımız sayesinde ülke topraklarımızın hemen hemen her ilçesinde hamam bulabiliriz. Ayrıca eski Osmanlı İmparatorluğundan günümüze kalan eserlerden bir türü de hamamlardır. Bunların en ünlülerinden bir kaçına İzmir ev sahipliği yapmaktadır. İzmir hamamları İzmir’in merkezinde ve birçok ilçesinde bulunmaktadır. Toplamda 29 tane hamamı bulunan İzmir de sadece 6 adet hamam tarihidir. Ayrıca bunlara da gerekli özeni gösterilmediğinden ve onarım ve tadilatları nedeniyle birçoğu işlevlerini yitirmeye başlamışlardır. Ancak diğer tarihi olmayan hamamlar tam işlevlerini sürdürmektedir.
Genelde günümüze gelebilen çok az hamam kaldığından dolayı bu hamamların yaşlarını da hesaplamak oldukça zordur. Kalan İzmir hamamları genellikle 16. Ve 19.yy arasında yapılmış olduğu düşünülmektedir. Ancak bu kadar uzun süre sürekli geçirdiği restorasyon ve onarımlar sonucu hemen hemen hepsi kendi özelliklerini yitirmiştir.
İzmir hamamlarından en büyükleri arasında olan Bornova Sultan hamamında sizlere özel tahsis edilmiş odalarda her şey mevcuttur. Eşyalarınızı ve kıyafetlerinizi bırakıp üzerinizi değiştikten sonra peştamalınızla birlikte odanızdan ayrılıp hamam bölümlerine geçebilirsiniz. Aynı zamanda sıcak ve soğuk içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz. Uzman kişiler tarafından sauna da dinlendikten sonra sizlere çok güzel bir kese ve masaj hizmeti de verilir. Bu işlemlerden sonra meydancının sizi kurulamasıyla odanıza geri dönebilirsiniz.

Yazar: admin #administrator


Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ