• admin
  • 836 views
  • 10 Eylül 2013
  • 0
  •  

İstanbul hamamları

Türk milleti temiz bir millettir. Özellikle Eski Osmanlı İmparatorluğunun geleneklerini ve dinin gereği olan temizliği en kolay hale getirebilmek için Eski Osmanlı İmparatorluğu İstanbul’un fethinden sonra İstanbul’da ve yurdun dört bir yanında hamamlar kurdurdu. Sadece halka açık yerlerde değil her evde de ayrıca hamamlar bulunmaktaydı. Her biri geleneksel Türk hamam kültürüyle örtüşen bu hamamlarda diğerler gibi 3 bölümden oluşan alanlar vardı. 17. yy da İstanbul Hamamlarının yaklaşık olarak 170 idi. İstanbul hamamları tüm Dünya’ca tanınmıştır.
En eski hamamları arasında Beyazıt Hamamı, Çemberlitaş, Memedağa, Hoca Paşa, Fındıklı hamamları vardır. Bunların yanında yıkılan da birçok İstanbul hamamı vardır. Şuan da meşhur konak hamamları diye bilinen İstanbul hamamlarından günümüze hiçbir parçası gelememiştir. Şuan bu döneme ait en sağlam duran hamamımız Topkapı ve Dolmabahçe’de ki saray hamamlarıdır.
En görkemli İstanbul hamamları arasında Galatasaray hamamı vardır. Beyoğlunda ki Galatasaray mevkiinde bulunan olan bu hamam 1481 tarihinde II. Beyazıd’ın isteği üzerine yapılmıştır. 1965 yılında ki restorasyonda hamamın birkaç yeri değiştirilmiştir. Buna camekan alanının kapatılıp beton örülmesi ve ortaya mermer bir fıskiye konulması da dahildir. Ayrıca birçok yeri çiniler ile donatılan hamama bir de kadınlar bölümü eklenmiştir. Her ne kadar değiştirilmiş olsa da Galatasaray hamamı hala günümüze kadar gelmiş olup yerli ve yabancı turistlere tarihi anlatırken aynı zamanda müşterilerine de hizmet vermektedir.

Yazar: admin #administrator


Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ