• yazar
  • 1.367 views
  • 24 Ocak 2014
  • 0
  •  

Hanzade(Hançerli) Hamamı

Hanzede Hamamı Sultan II.Beyazıt’ın oğlu Şehzade Mahmut’un kızı Hançerli Fatma Sultan tarafından 1524 yılında yaptırmıştır.Bir diğer adı da Hançerli Hamamı’dır. Bursa Pir Emir Mahallesi’nde bulunan bu hamam günümüze harap ve kısmen yıkılmış olarak gelebilmiştir.Planı ise hamamın duvar izlerine dayanarak çıkarılmıştır.
Buna göre; 9.12×13.90 m. ölçüsündeki bir soyunmalıktan ılıklığa geçilmektedir. Ilıklık 2.25×2.25 m. ölçüsünde kare planlı olup, üzeri pandantifli bir kubbe ile örtülüdür. Bu bölümde hücreler ve helaların bulunduğu anlaşılmaktadır. Üzeri pandantifli bir kubbe ile örtülmüştür. Kubbe üzerinde de on iki adet aydınlık delikleri bulunmaktadır. Sıcaklık 5.60×6.70 m. ölçüsünde olup bunun da üzeri pandantifli dıştan sekizgen kasnaklı kubbe ile örtülüdür. Bu kubbenin ortasında altıgen aydınlık pencereleri yer almıştır. Kubbe eteğindeki stalaktitli kuşağın orijinal izleri görülür. Fakat büyük bir bölümü dökülmüştür.
Hamamın güneyine su deposu yerleştirilmiş, üzeri de tonozla örtülmüştür.Hamamın güney duvarı boyunca kemerli nişler sıralanmıştır. Sıcaklığın kuzeybatı yönünde de 2.15×2.20 m. ölçüsünde hücreler bulunmaktadır. Bu bölümlerin üzeri de kubbelidir.hanzade-hamami-hamamlarcom

Yazar: yazar #subscriber


Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ